Az Adattudomány és Vizualizáció Tanszék története

Az Adattudomány és Vizualizáció Tanszék gazdag múltra tekint vissza, amely a Komputergrafika és Könyvtárinformatika Tanszék létrejöttével kezdődött. Ez a tanszék Dr. Szabó József vezetésével alakult meg 1994-ben, akkor még a Matematikai és Informatikai Intézet részeként.

A tanszék vezetését 2003 júliusában Dr. Bácsó Sándor vette át. Az informatikus könyvtáros képzés alapszakként történő indítása szükségessé tette a tanszék kettéválását, amelynek eredményeként 2008. január 1-jén létrejött a Komputergrafika és Képfeldolgozás Tanszék, valamint a nem önálló Könyvtárinformatika Tanszék. A Komputergrafika és Képfeldolgozás Tanszék vezetését 2011 júliusában Dr. Hajdu András vette át.

Az informatika folyamatos fejlődése új kihívásokat és lehetőségeket hozott magával, amelyek a tanszék fókuszának kiterjesztését is megkövetelték az adattudomány szélesebb területeire. Ennek megfelelően a tanszék 2021 júniusában átnevezésre került, és ma már Adattudomány és Vizualizáció Tanszék néven működik, ami jobban tükrözi a tagok tevékenységi területeit.

A tanszék tagjai elsősorban az alábbi területeken végeznek oktatási és kutatási tevékenységet: adatfeldolgozás, adatelemzés, adatvizualizáció, gépi tanulás, mélytanulás, képfeldolgozás, térinformatika, geometria és számítógépes grafika.