Hogyan tudok jelentkezni az Informatikai Karra, programtervező informatikus képzésre?
- A jelentkezés elektronikusan történik a Felvi.hu oldalon az E-felvételi segítségével.
Mikor lehet jelentkezni a különböző képzésekre?
- A jelentkezési határidőt az Oktatási Hivatal adja meg. Általában február 15-ig lehet jelentkezni a szeptembertől induló képzésekre (alap, mester, osztatlan), november közepéig pedig a februártól induló mesterképzésekre. Amennyiben hirdetünk pótfelvételt, augusztus eleje a jelentkezési határidő.
Van-e lehetőség duális képzésre jelentkezni?
- Jelenleg a gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus és programtervező informatikus mesterképzések nappali tagozatán van lehetőség a képzés duális formában történő elvégzésére.
Szükséges-e emelt szintű érettségi vizsgát tenni az alapképzésre való jelentkezéshez, és ha igen, milyen tárgyakból?
- 2023-tól minden alap- és osztatlan képzésre vonatkozó legalább egy emelt szintű érettségi kötelezettsége megszűnik. A Debreceni Egyetem Informatikai Karán alapképzésre történő jelentkezés esetén elég a közép szintű érettségi az előírt tárgyakból.
Pontszámítással kapcsolatban mire lehet számítani?
- A pontszámítással kapcsolatban az Oktatási Hivatal honlapján, a felvi.hu oldalon a Felvételi tájékoztatóban talál pontos leírást.
Magasabb ponthatárt fognak megállapítani, mint az előző évben?
- A ponthatárt nem a kar határozza meg, az mindig egy adott szakra jelentkezők számától, eredményétől (felvételi pontszám), jelentkezési sorrendtől, valamint az adott szakra felvehető hallgatók számától (kapacitás) függ.
Mérnökinformatikus képzésnél van-e lehetőség a specializálódásra?
- Az alap és mesterképzéseket is specializáció nélkül hirdetjük meg. Ugyanakkor minden képzésünk tantervében található egy ún. Speciális ismeretek blokk, melynek tárgyai közül a hallgatók az érdeklődésüknek megfelelő tárgyakat választhatnak.
Ha nem sikerül egy tárgyat időben teljesíteni, lehet-e még időben végezni az adott képzésen?
- Ez a konkrét tárgytól függ. A tantárgyak egymásra épülésével kapcsolatban szakonként a kari honlapon található fehér füzetekben, illetve a képzési gráfokban talál további információt.
Ha egy szak mégsem nyeri el a tetszésemet, van-e lehetőség más szakra átjelentkezni, vagy újra kell felvételizni?
- Karon belül szakváltásra két lezárt félév után van lehetőség elektronikus kérvény beadásával. További információ a kar honlapján érhető el.
Nyújt-e valamilyen támogatást a kar végzés utáni elhelyezkedéshez?
- Évente kétszer megrendezzük az Informatikai Szakmai Napokat, ahol a jelenlevő cégek előadásokkal, standos megjelenéssel, próbainterjúkkal segítenek a fiatalabb hallgatóknak szakmai gyakorlati helyet, a végzősöknek állást találni.
Mérnökinformatikus alapképzés elvégzése után a karon belül milyen mesterképzésre lehet jelentkezni és milyen feltételekkel?
- Minden mesterképzés szak képzési és kimeneti követelményében megtalálható, hogy a belépéshez mely alapképzésben szerzett végzettségek fogadhatók el előzményként. A mesterképzések bemeneti követelményei megtalálhatók az aktuális Felvételi tájékoztató Szakleírások A-Z fejezetében.
Az előzményként elfogadott szakok két csoportra oszthatók:
- teljes kreditérték beszámítással figyelembe vehetők,
- meghatározott kreditek teljesítésével figyelembe vehetők (azaz nem teljes kreditértékkel beszámíthatók).
- Mérnökinformatikus alapképzésről mérnökinformatikus, adattudomány és programtervező informatikus mesterképzésre teljes kreditérték beszámítással lehet jelentkezni, míg Gazdaságinformatikus mesterképzésre Kreditelismertetési eljárás lefolytatása szükséges.
- Javasoljuk továbbá a Képzési térkép mesterképzés-választó használatát.
Mi az a Kreditelismertetés és hogyan kell lefolytatni?
- Aki olyan szakon szerez oklevelet, ami nem teljes kreditértékkel beszámítható, a karon kell a kreditelismertetést kezdeményezni. Az Informatikai Kar honlapjáról letölthető Adatlap kreditelismertetéshez nyomtatványt kell eljuttatni a Tanulmányi Osztályra a szükséges mellékletekkel együtt. A kreditelismertetési eljárás a felvételi jelentkezés benyújtása előtt is elindítható.
Indít-e a kar a következő felvételi eljárásban mérnökinformatikus mesterképzést levelező tagozaton?
- Adott képzés „indulása” mindig attól függ, hogy a felvételi követelményt teljesítő jelentkezők száma eléri-e a minimális induló létszámot.
A programtervező informatikus alapképzés 6, míg a gazdaságinformatikus és mérnökinformatikus alapképzés 7 féléves. Milyen lehetőséget biztosít a kar arra, hogy a hallgatók a Bolognai rendszer adottságait kihasználva a „másik” szak mesterképzésére is beléphessenek?
- A mesterképzéseinket mindkét felvételi eljárásban meghirdetjük, és a mintatanterv úgy van kialakítva, hogy 2-2 féléve „felcserélhető”, nem tartalmaz egymásra épülő tárgyakat. Ezáltal a hallgatók februárban és szeptemberben is be tudnak kapcsolódni a mesterképzésbe.
Támogatja-e a kar a mester hallgatók munkavégzését, és ha igen, milyen formában?
- A mesterképzések nappali tagozatán az órarendet úgy készítjük el, hogy a kontaktórák max. 3 munkanapra essenek. Így a hallgatóknak lehetősége van részidőben dolgozni.
További információk:
Telefon:
+36-52-518-630
E-mail:
to@inf.unideb.hu