Kutatók éjszakája

Minden év szeptember utolsó péntekén kora délutántól késő estig megnyílnak a máskor nem látogatható egyetemi helyszínek, és látogatóink bepillanthatnak a zárt ajtók mögött zajló, az emberiséget előre vivő új ötletek létrehozásába.
Ezen az alkalmon megismerkedhetnek a kutatói munka szépségeivel és izgalmával. Megtudhatják, hol és hogyan dolgozik egy kutató, milyen kihívások érik, és hogyan küzdi le a nehézségeket. Az Európai Unió Bizottsága által kezdeményezett eseménysorozat a társadalom minden tagjának bemutatja a kutatás és fejlesztés (K+F) fontosságát, emellett vonzóvá szeretné tenni a kutatói életpályát. Az ovisoktól a nagyszülőkig mindenki megismerkedhet az innovatív gondolkodás fontosságával.

 

2024. szeptember 27-én 17 és 21 óra között az alábbi programokkal várjuk vendégeinket:

 

Blokklánc és Tokenizáció: A Digitális Eszközök Jövője

A blokklánc technológia gyakorlati felhasználása a mai informatika legaktívabban kutatott területei közé tartozik. A blokklánc technológia és a tokenizáció forradalmasítja a tulajdonlás és az értékcsere fogalmát, lehetővé téve a valós és digitális eszközök újfajta kezelését. Az egyik ígéretes irány a „Real World Asset Tokenization”, mely a digitális világ és a valóság összefonódását teszi lehetővé, azaz a fizikai valós értékeket digitalizált formában, blokkláncon tokenizálva birtokolhatunk. Ebben az előadásban feltérképezzük, hogyan működik a blokklánc, miként válhatnak tokenizált eszközök a mindennapok részévé, és milyen jövőbeli lehetőségeket rejt magában ez a technológia. 

Ismerd meg az innováció és a tradíció összefonódását!

Csatlakozzon hozzánk, és fedezze fel a digitális eszközök új világát!

Időtartam: 19.30-20.20.

Helyszín: IF01 előadó

blokk-

 

Börtöntöltelék maradsz?

Egyetlen problémát kell megoldaniuk a résztvevőknek, melyhez játék előtt meghallgathatnak egy 10 perces előadást. Ezt követően egy kis szerencse és a börtönőr segítségével biztos a siker.

Nagyobb csoport (10+ fő) esetén külső résztvevők nélkül indulhatnak, továbbá nagyobb csoport esetén kérjük, jelezzék részvételi szándékukat Hegedűs Bencénél: hegedus.bence@inf.unideb.hu Kisebb csoport esetén a jelenlévő játszani kívánókból alkotunk egy csapatot.

A játék szünetek nélkül zajlik, amint az egyik csapat végzett, indul a következő.

Időtartam: 19.00-20.00.

Helyszín: IF02 tanterem

bort

 

IT mérnöki játszótér

A játszótéren összemérheted a reflexeidet a barátaiddal, kikeverheted kedvenc színedet LED-ekkel, kipróbálhatod mennyire ügyesen tudsz irányítani egy általunk készített "hexapod" roboot és egyéb látványos elektronikai dolgokat tekinthetsz meg.

Időtartam: 17.00-21.00.

Helyszín: aula

it

 

Ki nevet a végén? - társasjáték az informatikáról

Az érdeklődők összemérhetik tudásukat egy interaktív Ki nevet a végén? társasjátékban, aminek keretében az informatika legújabb vívmányairól szerezhetnek információkat. A legjobbak jutalomban részesülnek (IK marketing meglepetések).

Időtartam: 17.00-21.00.

Helyszín: aula

tars

 

 

Kommunikációs műholdak serege – kalandozás a Starlink alapú Internet szolgáltatás útjain

A Starlink műholdprojekt vagy műholdsereg, a SpaceX űripari cég világméretű műholdas projektje, amelyet a globális internetszolgáltatás céljára indított el, a rendszer Magyarországról is használható 2023 óta. Az új rendszer az alacsony késleltetésű nagykiterjedésű (WAN) képessége miatt valós idejű hálózati alkalmazások számára különösen előnyös és gazdaságos. A Debreceni Egyetem Informatikai Kara és a SpaceX hazai képviselője ehhez kapcsolódóan közösen kidolgozott egy tesztelési és elemzési projektet, ami a rendszer hazai bevezetésének és elterjesztésének gyorsításához járul hozzá. A téma technológiai szempontból forradalmi újdonságnak számít, ami a műszaki és informatikai érdeklődésű diákoknak és felnőtteknek különösen érdekes lehet.

Időtartam: 18.30-19.20.

Helyszín: IF01 előadó

star

 

 

Utazás a virtuális valóságba

Napjainkban a virtuális valóság alkalmazása egyre nagyobb jelentőséggel bír a tudományos és a mindennapi élet számos területén. E program keretében -- a virtuális valóság alapvető jellemzőinek áttekintése mellett -- a témakörrel kapcsolatos néhány
újdonságot ismertetünk, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Karához köthető új fejlesztéseket mutatunk be. Az érdeklődők számára lehetőséget biztosítunk arra, hogy Oculus head-setek segítségével maguk is „kalandozzanak” háromdimenziós virtuális terekben.

Időtartam: 17.00-18.20.

Helyszín: IF01 előadó

virt

 

További részletek: https://www.kutatokejszakaja.hu/

 

kutejsz
Legutóbbi frissítés: 2024. 09. 13. 12:50