Kelet-Magyarországi Informatika Tananyag Tárház - C6 Tananyag

• Latex-PDF

Terjedelem:

• 9 ív

Digitális elemek és számuk:

• 50 kép,
  • ábra,
  • 8 nem interaktív animáció,
  • szimuláció,
  • 40 tevékenység,
  • feladat,
  • kísérlet;

Tartalom:

Két fő célja van a projektnek, az első cél az elsajátítandó tananyag részletes ismertetése, a második pedig a tananyag könnyebb megértése érdekében nagyon sok mintafeladat megoldása. A módszerek, algoritmusok elsajátítása egy-egy egyszerű példán történik, majd sorra következik a nagyszámú gyakorlati feladat. Ezekkel rámutatunk a matematikai eszközök gyakorlatban történő alkalmazhatóságára. A feladatok kézi megoldása az elméleti háttér jobb megértését szolgálja. Részletesen tárgyaljuk a feladatok számítógéppel történő megoldását, ismertetjük a szoftvereket és azok használatát mintafeladatok megoldása útján. Gráfelméleti alapfogalmak. Gráf, digráf, út, vágás fogalma. Az út és a vágás dualitása. Címkézési technika. Minimális út - maximális potenciál feladatpár. CPM/time módszer, PERT módszer. Maximális folyam - minimális vágás feladatpár. Csúcskapacitásos folyamfeladat. Minimális költségű folyam. Veszteséges, nyereséges folyamok. Kőnig feladatok (Házasság feladat). Ellátási feladat. Szállítási feladat megoldása "magyar" módszerrel. Hozzárendelési feladat megoldása "magyar" módszerrel. Szűk keresztmetszet feladatok (Futószalag feladat). Az utazó ügynök probléma. Műszaki-gazdasági gyakorlati feladatok. Irodalom:

• [1] Dr. Klafszky Emil: Hálózati folyamok, Bolyai Társulat kiadványa, Budapest, 1969.
  • [2] Dr. Nagy Tamás: Matematikai programozás, Tankönyvkiadó, 1989.
  • [3] Dr. Nagy Tamás: Operációkutatás, Miskolci Egyetemi Kiadó, 1998.
  • [4] Eugen L. Lawler: Kombinatorikus optimalizálás: hálózatok és matroidok, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1982.

Kurzus:
Operációkutatás II. (GEMAK 261B)