UniHack

2020, október 29 - 11:00
UniHack - an international hackathon for university and high school students. This year, we're going digital!

The participants will be able to test and improve their programming skills, meet extraordinary mentors, and engage in captivating talks and workshops around the technical, civic and entrepreneurship fields. Grouped in teams of maximum 5 members, they will have 48 hours to develop a technical solution for a civic issue. The best projects enter the race for the sponsor prizes and the grand prize, worth 2000 EUR.

The event is organized by Liga AC, with the support of University Politehnica Timisoara, Ambassade de France en Roumanie, Institut français de Roumanie and many other sponsors and partners, that will take place between the 20th and 22nd of November.

Registrations are open, at https://unihack.eu, where more details about the event can be found. You can also find a short presentation here.